środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, łatwej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub wstępnie ociosuje, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy sztachetki PVC na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie głazów na sztachety z Winylu z Płońska na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas rozmaite atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można też siekać na sześciany o regularnych konturach, używane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je porcjować przy asyście specjalnych klinów i dłut na małe, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z plastyku stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenia plastikowe na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i sztacheta z Winylu z Krosna na ogrodzenie i furtę ze sztachetek buduje się z skał różnorakiego układu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z odłamków o nierównych obrysach, należy je odpowiednio dobierać tzn. tak, iżby forma każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Aby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają także mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane jednostki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, żeby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz